O KWW

Jesteśmy największym Klubem Wysokogórskim w Polsce. Skupiamy ponad 1 200 członków. Istniejemy już ponad 90 lat. Tworzymy historię polskiego i światowego wspinania wytyczając nowe drogi oraz dokonując pierwszych wejść na niezdobyte szczyty. Klub jest organizacją non-profit co oznacza, że nie jest nastawiony na zysk, a jego zarząd działa nieodpłatnie. Naszym celem statutowym jest promocja wspinania i alpinizmu. Dochód ze sprzedaży naszych usług jest w całości przeznaczany na ten cel. 

Dowiedz się więcej...

Pik Lenina - jak ugryźć siedmiotysięcznik

Cena: 0,00 zł 0.00


ilość szt.

Opis

 11. lipca 2019 (czwartek)

 19:00

 siedziba klubu Wysokogórskiego Warszawa || ul. Noakowskiego 10/18

 

Zapraszamy na prelekcję, na której posłuchamy o planowaniu wyprawy, o egzotycznym Kirgistanie (kto był choć raz w jakimś postsowieckim kraju Azji, ten wie o czym mowa), o warunkach panujących na górze i współpracy.

 

Góry to moja pasja, miłość, ucieczka i niesamowici ludzie. Dlatego też nieuchronnym było moje stopniowe spotkanie się na krętych szlakach mojego górskiego życia z ludźmi gór i coraz to wyższymi górami (...) Rok 2011 był dla mnie w pewien sposób przełomowy,  a dokładnie wyjazd na zimowy biwak organizowany przez miesięcznik górski NPM. Atmosfera i klimat, który stworzyli organizatorzy jak i uczestnicy, czyli po prostu ludzie zakochani w górach sprawił, że zapragnąłem czegoś więcej... chciałem iść wyżej, dalej, poczuć choć odrobinę smaku tego o czym mówiła Pani Anna Czerwińska i Zbyszek Bąk (goście specjalni biwaku) (...) i tak się zaczęło…

 

Latem 2018 r. Andrzej Myrta razem z kolegami z KW Jastrzębie Zdrój zorganizowali wyprawę na swój pierwszy siedmiotysięcznik, Pik Lenina, wyjątkową górę w Pamirze - najpiękniejszych górach świata. 

Na szczyt Andrzej wszedł samotnie 8. sierpnia, po tym, jak z przyczyn obiektywnych zespół rozdzielił się w C2. Od tamtej pory Andrzej działał sam, korzystając z pomocy spotykanych ludzi. 

Pamir - malownicza kraina górska w dzikiej Azji Centralnej. Stykają się w nim granice pięciu państw. Pik Lenina, góra o wysokości 7134 m leży w górach Zaałajskich, na samej granicy Kirgistanu i Tadżykistanu.

Kiedyś - trzeci co do wysokości szczyt Związku Radzieckiego (pierwszym był Pik Komunizma / Szczyt Zwycięstwa - 7495 m, drugim Pik Pobiedy / Szczyt Zwycięstwa - 7439 m). Dziś - jeden ze szczytów niezbędnych do zdobycia Śnieżnej Pantery.

Pik Lenina ostał odkryty w 1871 r. przez młodego rosyjskiego geografa, Aleksieja Fedczenkę. Pierwszego wejścia na szczyt dokonała niemiecka wyprawa w 1928 r. i wówczas był to najwyżej położony wierzchołek na świecie, zdobyty przez człowieka. Wejście to jednak nie zostało uznane przez Związek Radziecki, na terytorium którego znajdowała się góra. W związku z tym pierwsze prawdziwe, czyli radzieckie wejście na szczyt odbyło się w 1934 r. Ogromna waga tego wydarzenia nie pozostawiała wątpliwości, iż powinien on nosić imię wielkiego przywódcy, Władimira Lenina.

Co ciekawe, w 2006 r. rząd Tadżykistanu zmienił dotychczasową tadżycką nazwę қуллаи Ленин (szczyt Lenina) na қуллаи Абӯалӣ ибни Сино (Szczyt Awicenny), na część perskiego naukowca o tym nazwisku. Jednakże na terenie Kirgistanu nadal obowiązuje nazwa nadana przez sowietów.

 

Patron medialny - Akademickie Radio Kampus 97,1 FM

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl