
Jesteśmy największym Klubem Wysokogórskim w Polsce. Skupiamy ponad 1 200 członków. Istniejemy już ponad 90 lat. Tworzymy historię polskiego i światowego wspinania wytyczając nowe drogi oraz dokonując pierwszych wejść na niezdobyte szczyty. Klub jest organizacją non-profit co oznacza, że nie jest nastawiony na zysk, a jego zarząd działa nieodpłatnie. Naszym celem statutowym jest promocja wspinania i alpinizmu. Dochód ze sprzedaży naszych usług jest w całości przeznaczany na ten cel.
Historia himalaizmu. Pierwsze wejście na Arjunę
Opis
Uwaga! Zmiana miejsca spotkania! Zapraszamy do siedzimy Klubu Wysokogórskiego Warszawa przy ul. Noakowskiego 10/18!
Spotkanie ze Zbigniewem Skierskim, pierwszym zdobywcą niedostępnego szczytu masywu Arjuny
6. czerwca 2019
19:00
siedziba Klubu Wysokogórskiego Warszawa, ul. Noakowskiego 10/18
Aby skorzystać ze zniżki dla członków Klubu Wysokogórskiego Warszawa, należy przyjść na spotkanie z ważną legitymacją członkowską z opłaconymi składkami za 2019!
W 1983 roku Zbigniew Skierski, Jerzy Barszczewski i Mirosław Dąsal wzięli udział w niezwykłej wyprawie eskploracyjnej w jednym z najtrudniejszych regionów Himalajów - Kaszmirze.
Dokonali wówczas pierwszego, historycznego już wejścia w stylu alpejskim na główny szczyt Arjuny Centralnej o wysokości 6230 m.
Efektem wyprawy było poprowadzenie równolegle dwóch wielkich dróg w stylu alpejskim na dwa wybitne wierzchołki masywu Arjuny.
Dopiero 34 lata później, w 2017 roku grupie słoweńskich wspinaczy udało się powtórzyć ich wyczyn i wyznaczyć nową drogę na szczyt.
* * *
Zbigniew Skierski - od 1971 roku jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Obecnie pełni w Klubie funkcję Prezesa Zarządu. W historii jego przejść można odnaleźć takie szczyty jak Aiguille de Blaitière zdobyte Drogą japońską, zdobycie Centralnego Filara Freney na Mt. Blanc, Schelda Centralna w Kaukazie drogą przez "Łopatę" - zimą, czy Eagle Wall w skałach Red Rock w Nevadzie. Wszystkie drogi pokonywał w stylu OS.